Jak prawidłowo odpajać cielęta? - kopalko.pl - sklep dla hodowców
Dobry początek to połowa roboty! To przysłowie z pewnością dotyczy nowo narodzonych zwierząt. Odpowiedni sposób żywienia jest fundamentem dobrego zdrowia cieląt. Stosowanie prawidłowych zasad żywienia w okresie podawania siary, pojenia mlekiem oraz odsadzania, to podstawa długiego i produktywnego życia. Oto kilka praktycznych wskazówek od doświadczonych hodowców bydła mlecznego, jak prawidłowo odpajać cielęta. W tym artykule opisujemy zasady prawidłowego odchowu cieląt.

1. Prawidłowe przejście od siary do preparatu mlekozastępczego

Nie sposób przecenić wpływu dobrej jakości siary na zdrowie cieląt. Okres żywienia siarą jest kluczowy dla budowania odporności cieląt na choroby. Świeża siara powinna być podawana jak najszybciej po urodzeniu. Cielęta powinny pić siarę przez pierwsze dwa dni po urodzeniu jak najczęściej i w dużych ilościach.

W trzecim dniu można rozpocząć odpajać cielęta mieszanką mleka pełnego i preparatu mlekozastępczego. Łagodne przejście od siary do preparatu mlekozastępczego ma kluczowe znaczenie dla zapobiegania biegunkom w pierwszym okresie odchowu cieląt.

Doświadczeni hodowcy podkreślają znaczenie sposobu w jaki rozpoczyna się podawanie preparatu mlekozastępczego. Należy pamiętać, że skład siary i mleka pełnego jest inny niż preparatów mlekozastępczych. Przede wszystkim ze względu na inną zawartość tłuszczu.

2. Wysoka jakość preparatu mlekozastępczego

Dobry preparat mlekozastępczy dla cieląt powinien zapewniać cielętom wszystkie niezbędne składniki pokarmowe. Stosowanie preparatów mlekozastępczych to korzyść ekonomiczna, ale również gwarancja stabilnego składu i bezpieczeństwa. Eliminujemy w ten sposób ryzyko przenoszenia chorób z krowy na cielę. Właściwy skład preparatu mlekozastępczego powinien gwarantować duże przyrosty masy oraz szybki rozwój przewodu pokarmowego.

Celem intensywnego odchowu cieląt jest wykorzystanie całego potencjału wzrostu cielęcia, aby w przyszłości otrzymać silne stado krów mlecznych, a więc większe zyski z produkcji mleka.

Zaleca się, aby stosować jeden preparat mlekozastępczy przez cały okres odchowu. Preparat mlekozastępczy powinien być produkowany z wykorzystaniem surowców mlecznych. Im wyższy ich poziom tym lepiej. Cielęta najlepiej przyswajają białko mleka z serwatki lub mleka odtłuszczonego.

Preparaty do intensywnego odchowu, które zaleca się stosować zaraz po siarze nie powinny zawierać białka roślinnego, szczególnie sojowego.

Więcej informacji na temat białka w preparatach mlekozastępczych można znaleźć tutaj.

Tłuszcz jest najlepszym źródłem energii dla młodego cielaka. Aby proces trawienia był optymalny, to tłuszcz stosowany w preparatach mlekozastępczych powinien być suszony rozpyłowo. Ponadto, im zawartość tłuszczu jest wyższa, tym większy powinien być udział oleju kokosowego, bogatego w średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe.

Więcej informacji na temat roli tłuszczów w żywieniu cieląt można znaleźć tutaj.

3. Utrzymuj stałą koncentrację mleka w proszku

Harmonogram karmienia cieląt znajduje się na worku preparatu mlekozastępczego. Producent podaje zalecaną koncentrację oraz właściwy sposób przygotowania mleka przez cały okres odchowu. Ważne jest, aby przestrzegać zaleceń producenta.

Standardowy harmonogram można zmienić na bardziej intensywny. W tym celu należy zwiększyć koncentrację proszku z 125g na 150 g/ litr wody.

Więcej informacji na temat zasad intensywnego odchowu cieląt można znaleźć tutaj.

Ważne jest, aby utrzymywać stałą koncentrację mleka przez cały okres odchowu. Nawet wtedy, gdy zmieniamy ilość pójła podawanego cielętom w ciągu dnia, to koncentracja powinna być taka sama. Cielęta są przyzwyczajone do jednego stężenia mleka.
Ponadto, gdy temperatura powietrza spada poniżej 15 stopni, to cielęta potrzebują więcej energii. Rozwiązaniem jest podawanie większej ilości mleka, ale przy zachowaniu tej samej koncentracji.
W naszej ofercie znajduje się preparat mlekozastępczy dla cieląt Kalvolac, który jest zalecany do intensywnego odchowu cieląt zaraz po siarze, tj. od 3 dnia do 9 tygodnia życia. Kalvolac jest mlekiem dla cieląt wolnym od GMO.
Mleko dla cieląt Kalvolac jest produkowane z najlepszych surowców mlecznych, łatwo przyswajalnego białka serwatki słodkiej oraz suszonych rozpyłowo tłuszczów.

Do produkcji mleka Kalvolac stosuje się najlepsze oleje roślinne w odpowiedniej proporcji, tj. 60% oleju palmowego i 40% oleju kokosowego, co gwarantuje lepszą strawność tłuszczów i mniejsze ryzyko wystąpienia biegunki pokarmowej u cieląt.

Mleko dla cieląt Kalvolac zawiera łatwo przyswajalną słodką serwatkę. Serwatka w mleku dla cieląt stymuluje pobieranie paszy treściwej, co wpływa korzystnie na rozwój żwacza.

Preparat mlekozastępczy Kalvolac został opracowany przy współpracy z najlepszymi hodowcami!

Więcej informacji o mleku dla cieląt Kalvolac można znaleźć na stronie sklepu tutaj. 

Zobacz naszą pełną ofertę preparatów mlekozastępczych dla cieląt tutaj.

Zobacz krótki film z instrukcją przygotowania preparatu mlekozastępczego Kalvolac.

Brak produktów w koszyku