Hodowcy bydła mlecznego dążą do uzyskania jak najlepszych wyników odchowu cieląt. Ważnym elementem jest optymalne żywienie, bowiem dzięki temu można zwiększyć tempo wzrostu i poprawić zdrowotność cieląt. Właściwy, szybki rozwój żwacza będzie decydował o wydajności przyszłej krowy mlecznej.
W tym artykule poruszamy temat jakości białka stosowanego w preparatach mlekozastępczych dla cieląt i jego wpływu na uzyskiwane wyniki odchowu.
Funkcje i znaczenie białek w żywieniu cieląt:
- Białka są wykorzystywane jako budulec komórek ciała oraz mięśni. Cielęta potrzebują białka, aby zwiększać masę ciała.
- Białka biorą również udział w transporcie substancji odżywczych we krwi i komórkach.
- Enzymy to również białka. Odgrywają kluczową rolę w procesie trawienia, a także w funkcjonowaniu systemu immunologicznego.
Preparaty mlekozastępcze dla cieląt można produkować w oparciu o różne źródła białek: białka mleczne i białka roślinne. Oferowane przez KOPALKO Management holenderskie preparaty mlekozastępcze produkowane są z wykorzystaniem białka mlecznego pochodzącego z mleka odtłuszczonego oraz serwatki słodkiej. Surowce mleczne są najlepiej przyswajane przez cielęta.
Co należy wiedzieć o mleku odtłuszczonym?
- Zawiera białko (80% kazeina, 20% białko serwatkowe).
- Skrzep kazeiny powstaje w trawieńcu.
- Trawienie skrzepu kazeinowego trwa około 6 godzin i powoduje powstanie uczucia sytości.
- Uczucie sytości u cieląt zmniejsza chęć pobierania paszy treściwej, co opóźnia rozwój żwacza.
Co należy wiedzieć o serwatce?
- Serwatka powstaje podczas procesu produkcji sera. Po dodaniu podpuszczki do mleka powstaje skrzep kazeinowy, a pozostała ciecz to serwatka.
- Serwatka jest łatwo przyswajalna, a jej białko nie ścina się.
- Serwatka nie powoduje powstawania uczucia sytości. Stosowana w preparatach mlekozastępczych dla cieląt, stymuluje pobieranie paszy treściwej, co wpływa korzystnie na rozwój żwacza.
Preparaty mlekozastępcze dla cieląt- Kalvolac oraz Kalvoquick są produkowane z wykorzystaniem białek serwatkowych. Dzięki temu możemy zwiększyć pobieranie paszy treściwej i pobudzać rozwój żwacza.
Czy stosować białko roślinne w preparatach mlekozastępczych dla cieląt?
Wiele preparatów mlekozastępczych dla cieląt zawiera również hydrolizowane białko pszenne lub białko sojowe. Te białka są tańsze, jednak nie są zalecane dla bardzo młodych cieląt. Zwłaszcza soja, która jest ciężkostrawna i zawiera czynniki antyżywieniowe.
Ciekawy artykuł