Tłuszcze w mleku dla cieląt - kopalko.pl - sklep dla hodowców

Rola tłuszczów w żywieniu cieląt

Główną rolą tłuszczów lub olejów, które stosuje się w żywieniu młodych zwierząt, jest dostarczanie energii. Ponadto, tłuszcze spełniają w organizmie wiele funkcji. Wspierają działanie systemu nerwowego, wspomagają prawidłowe funkcjonowanie układu krwionośnego. Biorą też udział w procesie regulacji wydzielania hormonów oraz mają wpływ na działanie układu odpornościowego. Tłuszcze odgrywają ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu struktur błon komórkowych oraz uczestniczą w procesie przyswajania witamin A, D, E oraz K.

Po urodzeniu, ogólny układ trawienny cieląt nie jest w pełni rozwinięty. W okresie ok. dwóch pierwszych tygodni życia, cielę jest praktycznie zwierzęciem monogastrycznym. W tym czasie metabolizm tłuszczów jest mało wydajny i dopiero się rozwija.  

Trawienie tłuszczów przez cielęta

Początkowo, u nowo narodzonego cielęcia, ślina jest jedynym źródłem lipazy- enzymu, który odpowiada za trawienie tłuszczów. Ten enzym rozkłada głównie tłuszcze o krótkich i średnio długich łańcuchach kwasów tłuszczowych. Dopiero od drugiego tygodnie życia trzustka wytwarza lipazę, która lepiej rozkłada tłuszcze o długich łańcuchach kwasów tłuszczowych.  

Oprócz enzymów również sole kwasów żółciowych (wydzielane przez wątrobę) stymulują trawienie tłuszczów poprzez emulgowanie i tworzenie miceli. Dzięki temu kwasy tłuszczowe mogą być przyswajalne przez układ pokarmowy.

Wartość energetyczna zależy od źródła tłuszczu

Wydajność procesu trawienia, a tym samym wartość energetyczna, różni się w zależności od źródła pochodzenia tłuszczów. Wynika to z różnej budowy chemicznej tłuszczów. Strawność tłuszczów zależy od długości łańcucha kwasów tłuszczowych, proporcji nasyconych kwasów tłuszczowych do nienasyconych kwasów tłuszczowych i zawartości wolnych kwasów tłuszczowych.

W związku z tym skład tłuszczów oraz ich udział w preparacie mlekozastępczym ma zasadnicze znaczenie dla wydajności odchowu cieląt.  

Tłuszcz w preparatach mlekozastępczych dla cieląt

Tłuszcz jest najlepszym źródłem energii dla młodego cielaka. Preparaty mlekozastępcze dla cieląt zawierają zwykle 16 – 20% tłuszczu. Aby proces trawienia był optymalny, to tłuszcz powinien być suszony rozpyłowo. Ponadto, im zawartość tłuszczu jest wyższa, tym większy powinien być udział oleju kokosowego, bogatego w średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe.

Najlepsze tłuszcze w mleku dla cieląt Kalvolac

Firma FrieslandCampina Nutrifeed do produkcji preparatów mlekozastępczych dla cieląt stosuje najlepszej jakości, suszone rozpyłowo oleje roślinne. Wykorzystuje mieszaninę oleju palmowego oraz kokosowego.

Na podstawie wieloletnich badań, opracowano optymalną mieszaninę olejów palmowego oraz kokosowego w preparatach mlekozastępczych dla cieląt Kalvolac.

Najlepsze wyniki odchowu cieląt uzyskuje się, gdy preparat mlekozastępczy zawiera 60% oleju palmowego i 40% oleju kokosowego. Mieszanina olejów jest lepsza niż, gdy stosuje się jedynie olej palmowy.

Właściwa proporcja olejów gwarantuje lepszą strawność tłuszczów i mniejsze ryzyko wystąpienia biegunki pokarmowej u cieląt.

Dlatego, aby zapewnić najlepszy rozwój cieląt, preparat mlekozastępczy Kalvolac zawiera olej palmowy i kokosowy w stosunku 60:40.

Preparat mlekozastępczy Kalvolac został opracowany przy współpracy z najlepszymi hodowcami.

 

Olej palmowy

Jest pozyskiwany głównie z nasion i miąższu palmy olejowej (Olejowiec gwinejski- Elaeis guineensis).

Olej palmowy zawiera kwasy tłuszczowe C:16 i C:18. Są to długołańcuchowe kwasy tłuszczowe, które wymagają soli kwasów żółciowych dla optymalnego trawienia.

Olej kokosowy

Jest pozyskiwany z dojrzałych owoców palmy kokosowej (Kokos właściwy- Cocos nucifera L.), poprzez tłoczenie i rozgrzanie kopry- twardego miąższu orzechów.

Rafinowany olej kokosowy jest bogaty w średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe C:10 i C:12, które mogą być bezpośrednio absorbowane z jelita cienkiego do wątroby, gdzie są przekształcane w dostępną energię. Olej kokosowy ma właściwości przeciwbakteryjne oraz wspomaga układ immunologiczny, poprawiając zdrowotność cieląt.

Więcej szczegółów na temat preparatu mlekozastępczego dla cieląt Kalvolac znajdziesz tutaj.

Zobacz naszą pełną ofertę preparatów mlekozastępczych dla cieląt.

Zapraszamy do zakupów w naszym sklepie internetowym.

Jeśli interesuje Cię intensywny harmonogram karmienia, skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji na temat stosowania preparatów mlekozastępczych Nutrifeed w odchowie cieląt.

Polecamy nasz wcześniejszy artykuł na temat intensywnego odchowu cieląt.

Brak produktów w koszyku