Znaczenie laktozy w żywieniu cieląt - kopalko.pl - sklep dla hodowców

Dlaczego laktoza jest tak ważna w żywieniu cieląt?

Laktoza jest disacharydem (dwucukrem), który występuje tylko w mleku i składa się z cząsteczek glukozy i galaktozy. Wszystkie ssaki karmią swoje potomstwo mlekiem, ponieważ młode zwierzęta mają zdolność trawienia mleka bezpośrednio po urodzeniu. Jednocześnie, nowo narodzone zwierzęta nie są w stanie trawić większych łańcuchów cukrowych, takich jak skrobia (polisacharyd roślinny). Wynika to głównie z braku enzymów trawiennych. W tym artykule zajmiemy się tematem znaczenia laktozy w żywieniu cieląt.

Trawienie laktozy u cieląt.

Cielęta mają zdolność trawienia mleka bezpośrednio po urodzeniu, dzięki laktazie, tj. enzymowi, który jest obecny w jelicie cienkim. Laktoza jest hydrolizowana do cukrów prostych, czyli glukozy i galaktozy. Aktywność laktazy jest wysoka u cieląt, które są karmione mlekiem.

Glukoza jest pobierana bezpośrednio w jelicie cienkim. Galaktoza może być metabolizowana do glukozy w wątrobie, a następnie powoli uwalniana do krwi jako źródło energii. Tak więc laktoza dostarcza energii młodym zwierzętom.

Wchłanianie wapnia

Laktoza w żywieniu cieląt, oprócz dostarczania energii, zwiększa wchłanianie wapnia.

Wapń jest ważnym składnikiem mineralnym, którego niedobór, powoduje zmniejszenie wzrostu i rozwoju cielęcia. Wchłanianie wapnia jest lepsze przy niższym pH. Zakwaszenie osiąga się dzięki bakteriom kwasu mlekowego, które wykorzystują laktozę.

Wiadomo również, że laktoza powoduje rozwój korzystnej mikroflory jelitowej, ograniczając w ten sposób kolonizację flory patogennej, takiej jak E. coli, Clostridium lub Salmonella.

Podsumowując, laktoza:

  • To cukier (disacharyd), który występuje tylko w mleku.
  • Jest czystym i naturalnym składnikiem odżywczym.
  • Laktoza jest ważnym źródłem energii metabolicznej w żywieniu cieląt.
  • Jest hydrolizowana do galaktozy, która utrzymuje równowagę energetyczną organizmu.
  • Dzięki enzymowi laktazie, jest jedynym wysoce strawnym źródłem węglowodanów dla nowo narodzonych cieląt.
  • Zwiększa wchłanianie wapnia w jelitach.
  • Laktoza jest stosowana jako łatwo dostępny substrat dla rozwoju pożytecznych bakterii kwasu mlekowego.

Więcej informacji na temat najważniejszych składników mleka dla cieląt, można znaleźć w naszych artykułach:

Białko w preparatach mlekozastępczych dla cieląt

Tłuszcze w mleku dla cieląt

 

Polecamy również nasz wcześniejszy artykuł na temat elektrolitów dla cieląt Nutrifizz, które zawierają cukier mleka- laktozę.

Napój izotoniczny Nutrifizz w praktycznych tabletkach musujących, przywracający równowagę wodno-elektrolitową. Stosowany jako dodatkowe źródło energii, w okresach stresu młodych zwierząt lub przy pierwszych objawach odwodnienia lub biegunki

Zapraszamy do zakupów w naszym sklepie internetowym.

Zobacz naszą pełną ofertę preparatów mlekozastępczych dla cieląt.

Jeśli interesuje Cię intensywny harmonogram karmienia, skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji na temat stosowania preparatów mlekozastępczych Nutrifeed w odchowie cieląt.

Brak produktów w koszyku